DECLINUL celui mai scump transfer din istoria Angliei! Van Gaal l-a facut PRAF pe Di Maria in vestiar! Unde poate ajunge in vara

Data publicarii: Miercuri 25 Martie 2015, 12:19
Data actualizarii: Miercuri 25 Martie 2015, 12:22

Angel Di Maria e cel mai scump jucator din istoria Premier League, dar argentinianul a dezamagit in acest sezon la Manchester United.

Di Maria are sanse mici sa mai ramana la Manchester din vara, desi clubul englez a platit 75 de milioane de euro pentru transferul sau de la Real Madrid vara trecuta.

Argentinianul a avut un start bun in Anglia, dar forma sa s-a stins pe parcurs si a pierdut primul 11. Van Gaal a fost extrem de dezamagit de prestatia lui Di Maria din repriza a doua a meciului cu Liverpool, castigat de United cu 2-1 pe Anfield. United a jucat perfect in prima repriza, dar jocul s-a schimbat in rau in repriza a doua, dupa eliminarea lui Gerrard si intrarea lui Di Maria.

Antrenorul olandez a acuzat multe mingi pierdute usor de elevii sai, dar nu a dat nume. Se referea la Di Maria, care a reusit insa pasa geniala catre Mata la golul al doilea si pasa catre Blind, care a obtinut penalty-ul ratat de Rooney. Di Maria le-a lasat si fanilor impresia ca a jucat slab cu Liverpool, la fel ca in toate meciurile din ultima perioada. E un jucator cu executii geniale, dar care pierde usor multe mingi si isi pune adversarii pe contraatac.

Presa engleza a aflat ca Van Gaal l-a certat rau pe Di Maria dupa meci si a acuzat faptul ca a pierdut mingea prea usor in fata rivalilor, care au redus din diferenta in cele din urma. Ashley Young, titularul din banda stanga, facuse un meci perfect in prima repriza, insa s-a accidentat.

"Prima repriza a fost perfecta, dar in a doua totul s-a schimbat din cauza rosului primit de Gerrard, dar si pentru ca noi n-am mai jucat ca o echipa. Am alergat inutil cu mingea, am pierdut-o foarte usor, i-am lasat sa ne domine", e descrierea facuta de Van Gaal care se potriveste perfect cu incercarile nereusite ale lui Di Maria din meciul cu Liverpool.

Manchester Evening News scrie ca Di Maria este hotarat sa plece de la United in vara, mai ales ca in luna ianuarie hotii au incercat sa-i sparga casa in timp ce se afla in ea alaturi de sotie si de copil.

PSG e cea mai buna varianta pentru Di Maria in acest moment, mai ales ca United il vrea la schimb pe Cavani. Atacantul uruguayan nu e multumit de statutul sau de la Paris si vrea sa plece inca de vara trecuta. united nu-l va cumpara pe Falcao de la Monaco, dupa cele 4 goluri marcate de columbian anul acesta.

Dar si Barcelona il vrea pe Di Maria, scrie Daily Star. In ciuda trecutului legate de Real al argentinianului, catalanii sunt dispusi sa plateasca o suma importanta pentru el. Barca nu poate sa faca insa transferuri pana in 2016.

65 de milioane de euro e cota lui Di Maria pe transfermarkt.de in acest moment

90 de milioane de euro - atat poate ajunge suma finala a transferului lui Di Maria de la Real la Manchester United, in functie de performantele obtinute de jucator.

Di Maria a fost cel mai bun jucator din Champions League anul trecut, cand a castigat Champions League cu Real Madrid.