VIDEO Steaua, inca o victorie cu Piturca: 1-0 cu Viktoria Plzen! Vezi golul lui Stancu!

Data publicarii: Miercuri 30 Iunie 2010, 20:48
Data actualizarii: Miercuri 30 Iunie 2010, 21:53

Steaua a ajuns la a doua victorie sub comanda lui Victor Piturca, 1-0 cu cehii de la Viktoria Plzen. VEZI AICI GOLUL LUI STANCU!

Steaua a castigat al doilea meci amical al verii, dupa victoria din partida cu cipriotii de la APOEL Nicosia.

Steaua a jucat intr-un echipament mai putin obisnuit in Austria, sorturi albastre si tricouri verzi.

Stelistii au castigat fara sa primeasca gol, dar au avut probleme destul de mari in aparare. Gardos si Abrudan nu s-au inteles, iar cehii au ratat ocazii mari. Tatarusanu, dar mai ales Stanca, au intervenit salvator in de cateva ori.

Tanase a fost unul dintre cei mai activi jucatori din atacul Stelei, mijlocasul chiar reusind sa ii paseze lui Bogdan Stancu la singurul gol al partidei, din minutul 75.

Surdu a fost titular in atac dupa jocul bun facut cu APOEL, insa al doilea capitan al Stelei a fost ca si inexistent pe teren.

Piturca a avut emotii cu accidentarile. Dupa ce i-a pierdut pe Martimovic, Bicfalvi si Bitfoi, Radut si Alex Iacob au iesit accidentati din acest meci.

FAZELE MECIULUI!

Min 1: A inceput partida! Steaua  joaca cu Viktoria Plzen locul 5 in sezonul trecut in Cehia.

Min 3: Prima faza o au cehii! Sut de la 40 de metri peste poarta lui Tatarusanu!

Min 10: Steaua domina, dar nu reuseste sa isi creeze ocazii de gol.

Min 13: Prima ocazie pentru Tanase: Sut de pe partea stanga in bratele portarului!

Min 16: Inca o ocazie pentru Tanase: Sut de pe dreapta in plasa laterala.

Min 20: Sut de la distanta al cehilor, Nicolita respinge.

Min 26: Atac periculos al cehilor, mingea trimis cu capul de un atacant a trecut peste poarta lui Tatarusanu.

Min 27: Inca un sut de la distanta al cehilor, Tatarusanu respinge.

Min 35: Steaua incearca un contraatac, Tanase centreaza in careu, nimeni acolo sa reia.

Min 45: PAUZA! Echipele intre la cabine la egalitate, scor 0-0. Tanase a fost cel mai activ stelist.

Min 46: S-a reluat meciul!

Schimbari la pauza: Stancu in locul lui Surdu, Pacurar in locul lui Toja, Stanca in locul lui Tatarusanu

Min 48: Steaua, aproape sa primeasca gol! Stanca scoate din postura de unu la unu cu un adversar.

Min 55: Mustata intra in locul lui Todorov, Surdu din nou in locul lui Radut, care s-a accidentat.

Min 57: Trei ocazii la poarta Stelei! Stanca a blocat de doua ori, apoi cehii au trimis pe langa!

Min 63: Abrudan si Gardos gafeaza grav, un atacant ceh ramane singur cu Stanca, dar trimite peste.

Min 75: GOL Steaua! Bogdan Stancu inscrie cu un sut de la 12 metri la coltul lung. Tanase i-a pasat excelent varfului stelist.

Min 83: Ies Emeghara, Abrudan si Surdu, intra Filip, Iacob si Nastasie

Min 87: Alex Iacob s-a lovit la cap si a primit ingrijiri medicale. In cele din urma, el si-a revenit.

FINAL! Steaua castiga cu 1-0 dupa un joc neconvingator. Bogdan Stancu a inscris golul victoriei in minutul 75, dupa o faza cu Cristi Tanase.

Portarul Stanca, Tanase si Bogdan Stancu au fost cei mai buni oameni ai Stelei.

Echipa de start a Stelei:

Tatarusanu (Stanca '46) - Todorov (Mustata '55), Gardos, Abrudan (Al. Iacob '79), Emeghara (Filip '79) - D. Stoica - Nicolita, Radut (Surdu '55, Nastasie '83), Toja (Pacurar '46), Tanase - Surdu (B. Stancu '46).

*Steaua a jucat in sorturi albastre si tricouri verzi. Au fost 200 de spectatori la meci. Cu totii au cumparat vuvuzele de 1 euro bucata. :) Pretul biletului de intrare la meci a fost de 5 euro.

In primul meci amical sub conducerea lui Victor Piturca, Steaua a invins, duminica, echipa din Cipru, APOEL Nicosia, cu scorul de 2-0.

Joi, 1 iulie, stelistii se vor intoarce in Romania, unde vor sta pana pe data de 5 iulie.  Steaua va merge tot in Austria si in cel de al doilea cantonament al verii. Echipa din Ghencea se va pregati in perioada 5-14 iulie la Walchsee. Delegatia formatiei antrenate de Victor Piturca se va caza la Hotel Seeresidenz.