Nationala de polo a ratat calificarea la Rio! Infrangere DRAMATICA in fata Italiei, cu gol primit cu 17 secunde inainte de final

Alte sporturi
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2016, 08:23
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2016, 15:03

Nationala de polo a Romaniei nu merge la Rio, dupa o partida dramatica, stabilita in finalul partidei cu Italia.

Nationala masculina de polo pe apa a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro, vineri, dupa ce a fost invinsa la limita de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), in sferturile turneului preolimpic de polo pe apa de la Trieste (Italia).

Golul victoriei echipei Italiei a fost marcat de Figlioli, cu 17 secunde inainte de final, dupa ce Dimitri Goanta primise cartonas rosu 13 secunde mai devreme.

Tricolorii au facut un meci foarte bun in fata valoroasei adversare, dar au cedat la limita. Tripla campioana olimpica (1948, 1960, 1992) a castigat Grupa B a turneului de la Trieste, in timp ce Romania a ocupase locul 4 in Grupa A.

Italia a inceput bine partida si a terminat primul sfert in avantaj, 2-0. Echipa noastra, antrenata de sarbul Dejan Stanojevic a intrat in joc in sfertul al doilea, a reusit egalarea (2-2), dar la jumatatea partidei gazdele aveau un gol in plus pe tabela, 4-3. Italia a condus apoi cu 5-3 si 6-4, dar Romania a egalat gratie golurilor semnate de Negrean si Ghiban. Figlioli a a adus ''Settebello'' in avantaj inaintea ultimului sfert, 7-6. Mihnea Gheorghe a egalat (7-7), iar apoi niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa inscrie pana la final, cand Italia a inscris pe o superioritate numerica.

Pentru Romania au marcat Mihnea Gheorghe - 3 goluri, Alexandru Ghiban 2, Cosmin Radu 1 si Tiberiu Negrean 1.

Golurile Italiei au fost inscrise de F. Di Fulvio 2, Figlioli 2, C. Presciutti 1, S. Luongo 1, Aicardi 1, Baraldi 1.

Romania invinsese doar o data Italia in precedentele patru confruntari directe, in 2009, la Mondialele de la Roma, cu 6-5. De atunci, Italia s-a impus la CM 2013 cu 10-4, la CE 2014 cu 9-4 si anul acesta, la CE 2016, cu 11-5.

La JO 2016 s-au mai calificat Ungaria (8-7 cu Germania, in sferturi), Spania (8-7 cu Canada) si Franta (12-11 cu Olanda).

Sambata, de la ora 18,30 (ora Romaniei), tricolorii vor juca un meci de clasament (locurile 5-8) cu Canada.

Pana acum, la Trieste, Romania a inregistrat urmatoarele rezultate: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franta, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada, 8-8 cu Rusia, toate in Grupa A, 7-8 cu Italia in sferturi.

Sursa: Agerpres